Pokonywanie słabości

Jak zmniejszyć tremę występując publicznie?

Jeśli mamy świadomość tego, że nasze przygotowanie jest dobre, nasza trema również jest w stanie się zmniejszyć. Niestety, nawet to często nie jest wystarczające, aby całkowicie pozbyć się jej działania, którego nie można opisywać inaczej niż jako doświadczenia destrukcyjnego. Trema potrafi być bowiem przede wszystkim wynikiem naszej nie najlepszej samooceny i jako taka nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka technik, które sprawiają, że można ją zminimalizować.

Zmniejszenie tremy - sposoby

Na pierwszy plan wysuwa się, oczywiście, dobre przygotowanie, warto bowiem pamiętać o tym, że musimy być pewni naszego wysokiego poziomu merytorycznego. Trema jest zwykle najbardziej dokuczliwa na początku, warto więc nauczyć się na pamięć przynajmniej kilku pierwszych minut wystąpienia. Konieczne jest też spokojne, a jednocześnie głębokie oddychanie. Ta rada może sprawiać wrażenie nieco naiwnej, okazuje się jednak, że charakteryzuje się zdumiewającą skutecznością.

Innym sposobem na radzenie sobie z tremą jest poznanie naszych sabotujących myśli. Trudno je natychmiast wyeliminować, każdą z nich można jednak nauczyć się zastępować pozytywną deklaracją. Już po rozpoczęciu wystąpienia zaleca się też złapanie kontaktu wzrokowego z przynajmniej jednym jego uczestnikiem. Niech to będzie osoba, która znamy i o której wiemy, że nam sprzyja. Często przydają się też anegdoty i żarty, nie trzeba ich wprowadzać na siłę, często okazuje się jednak, że są one w stanie wprowadzić luźniejszą atmosferę, a ta pomaga tak nam, jak i słuchaczom.

Wysoka samoocena

Warto też pamiętać, że to trening sprawia, że stajemy się mistrzami. Nasze doświadczenie sprawia, że mamy większą swobodę i systematycznie zaczyna nam towarzyszyć mniejszy stres. Możemy też lepiej się poznać i trafniej przewidywać zachowania charakterystyczne dla naszych odbiorców. Jeśli zatem dopiero zaczynamy przygodę z wystąpieniami publicznymi, musimy liczyć się z tym, że przyjdzie nam włożyć sporo pracy i zaangażowania w ich powodzenie. Nie zaszkodzi tez wsłuchiwanie się w informacje zwrotne, te bowiem ułatwiają nanoszenie korekt.