Profesjonalny trener biznesu

Profesjonalny trener biznesu – o czym musi pamiętać.

Rozwój osobisty

Trener biznesu musi być cały czas na bieżąco z potrzebami i oczekiwaniami potencjalnych klientów. Wymaga to w wolnych chwilach dodatkowego dokształcania się, czytania artykułów i książek, a także uczestnictwo w różnorodnych kursach podnoszących kwalifikacje trenerskie. Trener może także uczestniczyć w specjalnych kursach organizowanych przez szkoły trenerskie, ale to jest opcja dosyć kosztowna, choć w tym przypadku kompleksowo otrzyma potrzebną dawkę wiedzy.

Jednak kursy kosztują w zależności od miejsca i poziomu szkolenia, od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co staje się barierą dla wielu osób. Innym sposobem zdobywania potrzebnej wiedzy są studia podyplomowe, jednak tutaj trzeba liczyć się z dużą ilością czasu jaki na to przeznaczymy. Niekiedy jest ciężko połączyć studia z pracą zawodową, a to już staje się bardzo dużym problemem.

Co więc zrobić by stać się profesjonalnym trenerem biznesu i nie stracić mnóstwo czasu i pieniędzy?

Jest na to kilka rozwiązań, a które wybierzemy zależy od nas. Trener biznesu może brać udział w kursach i szkoleniach z zakresu negocjacji, kompetencji miękkich, oddziaływań na grupę poprzez odpowiednie zachowania i przemowę. Może także skorzystać z wiedzy jaka daje Internet – na blogach branżowych inni trenerzy wymieniają się informacjami gdzie zdobyć wiedzę i w jakich szkoleniach warto uczestniczyć.

Na stronach internetowych można także znaleźć sporo publikacji i artykułów poświęconych biznesowi i kierunkach jego rozwoju. Oprócz tego można także skorzystać z wiedzy książkowej i przeczytać publikacje na tematy związane z biznesem i szkoleniem z tego zakresu. To co wybierze trener zależy tak naprawdę od zasobności portfela oraz od czasu jaki może na to poświęcić.

Negocjacje w biznesie

Jak działać z dużymi firmami na zasadzie freelancingu?

Bardzo popularne jest wśród trenerów działanie na zasadzie freelancingu, czyli trenerów którzy sami przygotowują szkolenia, sami je promują swoim nazwiskiem i samodzielnie je prowadzą. Jest to dla wielu trenerów pokusa, ponieważ działają tylko na swoje konto i nie podlegają niczyim regułom pracy. Jednak aby uzyskać tutaj sukces, trzeba wyrobić sobie dobrą opinie wśród klientów i odpowiednią popularność, co zaowocuje zleceniami i popytem na szkolenia.

Perfekcjonizm uzyskiwany praktyką

Na początku kariery warto trzymać wszystkie zlecenia jakie napłyną do nas, ponieważ daje to możliwość zdobycia doświadczenia i wiedzy praktycznej na temat zachowania grupy. Warto na samym początku skorzystać ze wsparcia innego bardziej doświadczonego trenera i nabierać pierwszych szlifów jako pomocnik, co daje możliwość obserwowania mistrza w pracy i czerpania wiedzy z zakresu pracy z grupą.