Szkolenia motywacyjne

Superwizja - czyli poprawki na miarę

Zawsze znaleźć można coś, co można poprawić. Nigdy nie powinno się lekceważyć swoich słabości. Powinniśmy próbować je poznać. To bowiem zdawanie sobie z nich sprawy pokazuje, w jakim kierunku powinniśmy się dalej rozwijać. Wprawdzie na terenie naszego kraju rynek trenerski jest dość młody, to pomysły mające z nim związek, które okazały się być sukcesem w krajach zachodnich, błyskawicznie przyjmują się również u nas. Zasada ta sprawdza się też, jeśli chodzi o superwizję. To właśnie z tego powodu dzisiaj bez trudu znaleźć można mnóstwo ofert szkoleń. Obserwuje się także intensywny wzrost liczby instytucji, które zajmują się świadczeniem usług w tym właśnie zakresie.

Szkolenie i motywację zacznij od siebie

Celem znacznej części firm, które zajmują się organizacją superwizji jest zadowolenie klienta. To właśnie z tego powodu znacznie więcej jest dzisiaj dostępnych rozmaitych firm prowadzenia obserwacji. Można zdecydować się na współpracę indywidualną bądź grupową. Nierzadko bywa tak, że trener chce zweryfikować swoje umiejętności. Wówczas zaprasza do współpracy właśnie superwizora. Nierzadko jest także tak, że firma zajmująca się oferowaniem usług szkoleniowych chce sprawdzić umiejętności swoich pracowników po to, aby opracować dalsze ścieżki ich rozwoju. W takiej sytuacji zlecana jest superwizja całej grupy. W takich przypadkach obserwacja przybiera na ogół formę zajęć, podczas których trenerzy w większym gronie wymieniają się doświadczeniami oraz dzielą problemami, które ich nurtują. Jest to także świetna okazja, która pozwala na przyjrzenie się rozwiązaniem, jakie stosują koledzy po fachu.

Udzielanie rad

Superwizja może mieć albo charakter jednorazowy, albo odbywać się przez dłuższy czas. W pierwszym przypadku mamy najczęściej do czynienia z klientami indywidualnymi. Wówczas superwizor uczestniczy na jednym ze szkoleń w całości bądź tylko w wybranym fragmencie konkretnego szkolenia. Przygląda się wówczas pracy trenera. Następnie omawia spostrzeżenia i udziela rad. Jest to świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia bądź nie związały się jeszcze na stałe z żadną z firm organizujących szkolenia. Superwizje powtarzane kierowane są do stałej grupy trenerów.