myszka komputerowa

Mysz laserowa

Jak wygląda i do czego służy mysz komputerowa każdy wie, nie każdy jednak jest rozeznany w ich typach oraz wadach i zaletach poszczególnych typów. Najnowszym rozwiązaniem jest mysz, zaopatrzona w mechanizm laserowy.

Historia

Historia myszek komputerowych sięga lat 40. XX wieku, a dokładniej czasów drugiej wojny światowej, kiedy to na potrzeby wojska stworzono jej pierwowzór. Jakiś czas później wynaleziono mysz komputerową w takiej postaci, w jakiej istnieje dzisiaj, a z czasem powstawały nowe jej typy. Najnowszym rozwiązaniem jest laserowa myszka komputerowa, w której zamiast diod świecących zastosowano diody laserowe.

Zalety

Takie rozwiązanie zwiększyło rozdzielczość myszy i co za tym idzie jej czułość i dokładność. Mechanizm taki przewyższa mechanizm kulkowy, gdyż nie trzeba go regularnie czyścić oraz działa na przeważającej większości typów powierzchni (z wyjątkiem szkła, lakierowanego drewna i granitu). Co więcej w przeciwieństwie do myszy optycznych, laserowe myszki komputerowe nie rażą oczu widocznym światłem. Dużym krokiem do przodu w ewolucji tego typu myszek było wynalezienie w czerwcu 2012 roku przez firmę A4Tech technologii Holeless, przy wykorzystaniu której myszki laserowe nie mają otworu na laser.

myszka komputerowaTechnologia ta chroni sensor laserowy przed zabrudzeniami, zaś sama myszka komputerowa może działać na praktycznie każdej powierzchni (suchej, mokrej czy brudnej). Technologia laserowa pozwala na o wiele bardziej precyzyjne przesuwanie wskaźnika w stosunku do technologii optycznej, ponadto myszki laserowe mogą uzyskać wyższe DPI, czyli prędkość przesuwania myszki, dlatego tego typu myszki często są wykorzystywane przez graczy. Zwykłemu użytkownikowi DPI na poziomie 1000 wystarczy aż nadto. Na korzyść myszek optycznych przemawia cena. Myszki laserowe działają na większości powierzchni, dodatkowo myszki firmy Logitech Performance MX, które są wyposażone w technologię Darkfield Laser Tracking działają również na powierzchniach szklanych o grubości powyżej 4mm. Laser jest w tym przypadku tak precyzyjny, że odbija wiązkę od maleńkich niedoskonałości szkła.

Koniec końców…

Podsumowując, najnowsza technologia laserowa jest jednocześnie najlepszą, wiele doskonałych propozycji znajdziesz w ofercie Sferis, chociaż czasem trzeba wydać nieco większą kwotę na tego typu rozwiązanie.