klawiatura mechaniczna msi

Klawiatury mechaniczne

Klawiatury mechaniczne to stosunkowo nowy termin, który niemal całkowicie zmienił rynek klawiatur w ciągu ostatnich kilku lat. Ich działanie oparte jest o indywidualne przełączniki mechaniczne pod każdym klawiszem, dzięki czemu są znacznie bardziej precyzyjne, szybciej reagują na wciśnięcie i charakteryzują się znacznie większą trwałością, przewidzianą na dziesiątki lat. Dodatkowo konstrukcja wręcz zachęca do umieszczania podświetlenia pod klawiszami, co jest skrzętnie wykorzystywane przez producentów – niemal wszystkie modele na rynku posiadają pełne podświetlenie RGB. Ofertę klawiatur mechanicznych możesz sprawdzić tutaj.

Wytrwałość

Mechaniczne klawisze powinny według deklaracji producentów przetrwać nawet 50 milionów uderzeń, co ma niebagatelne znaczenie dla osób bardzo intensywnie korzystających z klawiatury. Wysoki komfort użytkowania zapewnia fakt, że przełączniki potrzebują niewielkiej siły nacisku do aktywacji, a same klawisze powracają do swojej pozycji początkowej znacznie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku modeli membranowych. W związku z tymi zaletami, głównym rynkiem zbytu są klawiatury przeznaczone dla pisarzy, copywriterów i graczy, którzy w dzisiejszych czasach niemal całkowicie porzucili stare rozwiązania membranowe.

Różnice między klawiaturami mechanicznymi, a pozostałymi typami

Główną cechą rozróżniającą klawiatury mechaniczne jest rodzaj zastosowanych przełączników. Do niedawna istniały cztery rodzaje, wszystkie od jednego producenta – Cherry MX. Kolory czerwony, czarny, niebieski i brązowy różnią się siłą, jaką trzeba przyłożyć do klawisza, aby został zarejestrowany znak, ale to nie jedyny wyróżnik. Kolejnymi istotnymi cechami jest skok wyrażany w milimetrach do punku aktywacji oraz skok wyrażany w milimetrach do momentu oporu.

Przełączniki Red i Black działają w sposób liniowy, co oznacza, że cała trasa nacisku przebiega w identyczny sposób, co jest rozwiązaniem preferowanym przez większość użytkowników. W przypadku przełączników Blue i Brown odczujemy dodatkową informację zwrotną w momencie aktywacji – jest to wyraźnie wyczuwalne i słyszalne kliknięcie, które informuje użytkownika, że wciśnięcie zostało zarejestrowane.