Kontaktron i sposób jego wprowadzenia do obwodu

Nikogo nie dziwi zachwyt nad kontaktronem. Pomimo, iż jest to bardzo wiekowy, bo wynaleziony w 1940 roku czujnik, to do dziś spełnia on swoje zadanie. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie fakt, że jest on częścią znacznie bardziej złożonego układu.

Jak podłączyć kontaktron?

Podłączenie kontaktronu jest bardzo proste. W związku z tym, że jest to układ działający na zasadzie NC (normalnie zamknięty) będzie on – w stanie normalnym – zamykał obwód czujnika alarmowego. Po otwarciu układu, prąd przez czujnik przestanie płynąć, co doprowadzi do zwolnienia blokady elektromagnetycznej w styczniku NO (normalnie otwartym). Tym samym, prąd zasilania dopłynie do generatora fal dźwiękowych, co oczywiście będzie wiązać się z wywołaniem alarmu.

Montaż układu i jego zalety

Jak zamontować taki układ? Ze względu na fakt, że kontaktrony to inaczej proste, jednobiegunowe łączniki magnetyczne, można je z powodzeniem montować do obwodu w sposób szeregowy. Zaletą opisywanego układu, jest możliwość jego obsługi bez konieczności angażowania prądu przepływającego bezpośrednio do generatora fal dźwiękowych. Ze względu na fakt, że jest to prąd o relatywnie dużym natężeniu, mógłby on doprowadzić do zniszczenia czujników i niektórych przekaźników.

Podsumowanie

Kontaktrony – mimo swej prostoty – mogą być częścią znacznie bardziej zaawansowanych układów automatycznych. Co więcej, ze względu na charakter czujnika, można go wprowadzać do obwodu w praktycznie nieograniczony sposób, rozbudowując w ten sposób układ na inne drzwi i okna.