Dyski zewnętrzne – na jaki interfejs postawić?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z najważniejszych parametrów dysków zewnętrznych jest ich interfejs. Mowa tutaj oczywiście o sposobie w którym dysk łączy się bezpośrednio z komputerem albo każdym innym urządzeniem. W dużej mierze to właśnie od wybranego interfejsu zależy szybkość zapisu i odczytu danych, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z najpopularniejszymi rozwiązaniami.

Klasyczne dyski zewnętrzne USB 2.0 i 3.0

W dzisiejszych czasach standardem są zewnętrzne dyski z interfejsem USB, które są w 100% kompatybilne praktycznie z wszystkimi komputerami. Godne polecenia są oczywiście urządzenia z interfejsem USB 3.0, które zapewniają zdecydowanie większą szybkość przesyłania danych, niż starsze złącza USB 2.0. Niestety w starszych komputerach nie zawsze będzie można skorzystać z portów USB 3.0.

Dyski eSATA i FireWire

Dla profesjonalistów, którzy potrzebują niezawodnych dysków zewnętrznych najlepszym wyborem mogą okazać się urządzenia wykorzystujące interfejs eSATA albo FireWire. Jest to w chwili obecnej najciekawsza alternatywa nie tylko dla złączy USB, ale również dla interfejsu Thunderbolt. eSATA i FireWire zapewniają błyskawiczny zapis i odczyt plików.

Łączność bezprzewodowa

Nowością na rynku są oczywiście dyski zewnętrzne, które korzystają z łączności bezprzewodowej. Technologia WiFi jest doskonałym wyborem dla tych osób, które raz na zawsze chcą zapomnieć o kłopotliwych kablach. Urządzenia tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko w domu, ale również w biurach. Zewnętrzne dyski sieciowe znacząco ułatwiają pracę i wymianę danych pomiędzy poszczególnymi pracownikami.

Jaka jest szybkość zapisu/odczytu danych?

Im większa szybkość zapisu i odczytu danych, tym oczywiście na wyższą wydajność można liczyć. Maksymalna szybkość dysku zewnętrznego dostosowana jest oczywiście do przepustowości wybranego interfejsu. Przy portach USB 3.0 można liczyć na maksymalne przesyłanie danych do 500 MB/s. Nowością na rynku są porty USB 3.1, dzięki którym można uzyskać maksymalną prędkość nawet do 1000 MB/s.