Czytniki kart pamięci

Zasady wyboru czytnika kart pamięci

W dzisiejszym świecie  istnieje wiele urządzeń, które działają z kartami pamięci. Karty te są instalowane w prawie wszystkich nowoczesnych urządzeniach przenośnych. Są one potrzebne do maksymalnego wykorzystania pamięci wewnętrznej. Po całkowitym lub częściowym wypełnieniu ilości zawartej na karcie pamięci, informacje z niej są zapisywane na komputerze stacjonarnym lub innym urządzeniu przeznaczonym do przechowywania informacji. Ponieważ karta pamięci ma dość nietypowy rozmiar, nie można jej podłączyć bezpośrednio do urządzenia, musimy to zrobić za pomocą specjalnych urządzeń.

Urządzenie, które umożliwia synchronizację karty pamięci z innym urządzeniem, nazywane jest czytnikiem kart. W chwili obecnej istnieją trzy rodzaje czytników: wewnętrzne, zewnętrzne i USB. Każdy z tych typów urządzeń ma swoje własne cechy i jest wykorzystywany w zależności od komputera, do którego jest podłączony.

Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami czytników kart?

  • Wewnętrzne. Ten typ czytnika kart ma dość duże rozmiary i dlatego musi być na stałe zamontowany bezpośrednio w komputerze. Jeśli czytnik ten jest zainstalowany w komputerze stacjonarnym, to zazwyczaj posiada on największą liczbę portów i wejść. Pozwala to na maksymalne ułatwienie przekazywania informacji. Jeśli wewnętrzny czytnik kart jest zainstalowany w laptopie, ma on mniejszą liczbę portów do podłączenia dysku zewnętrznego. Robi się to, aby zminimalizować wagę laptopa i uczynić go tak łatwym w użyciu, jak to możliwe.
  • Zewnętrzne. Główną różnicą pomiędzy zewnętrznymi czytnikami kart pamięci jest ich niestandardowy rozmiar. Są one dość małe i lekkie, co pozwala na ich transport bez większego wysiłku. Czytniki takie podłączane są przez USB i posiadają zazwyczaj 3-4 złącza do podłączenia urządzeń zewnętrznych.
  • USB. Nazwa tych czytników kart mówi sama za siebie. Posiadają standardowy rozgałęziony system, służący do podłączenia maksymalnej ilości urządzeń poprzez port USB. Wymiary i ilość portów są różne i zależą od zastosowania urządzenia.

Główne zalety czytników kart 

Każde czytniki kart pamięci mają swoje własne cechy, które ich wyróżniają. Mimo to, wszystkie one posiadają:

  • Wysoką prędkość transferu danych. Standardowe przewody USB są tworzone w zupełnie innej technologii, co znacznie zmniejsza szybkość przesyłania informacji za ich pośrednictwem. Czytniki kart pamięci wyposażone są w specjalne oprogramowanie, które umożliwia niemal natychmiastową wymianę informacji pomiędzy urządzeniami.
  • Wstępnie zaprogramowany sterownik, który nie wymaga instalacji dodatkowych sterowników. Po podłączeniu czytnika kart do urządzenia można od razu zacząć go używać. Każde nowoczesne urządzenie zaakceptuje je i natychmiast wykryje.
  • Szeroki zakres obsługiwanych formatów urządzeń przenośnych. Wszystkie obecnie dostępne formaty kart pamięci można podłączyć za pomocą odpowiedniego czytnika kart.
Czytniki kart pamięci

W chwili obecnej producenci czytników nie stoją w miejscu i wciąż je udoskonalają. Prawie wszyscy współcześni producenci starają się uczynić czytniki jak najlżejszymi i najwygodniejszymi, tak aby ich podłączenie było prawie niewidoczne. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń, które mieszczą się w laptopach. Im będą one mniejsze, tym cieńsze i wygodniejsze firmy produkujące laptopy będą w stanie stworzyć swoje urządzenia.