iphone 14 pro

Nowe funkcje iPhone’a 14 Pro – co przyszykowało Apple dla profesjonalistów?

iPhone 14 Pro oferuje mnóstwo nowych funkcji, które poprawiają wrażenia użytkownika. Nowe funkcje obejmują wyświetlacz Dynamic Island, który rozszerza się, aby pomieścić wiele aplikacji i połączeń telefonicznych. Posiada on również panele LTPO. Wyświetlacz telefonu jest również jaśniejszy i bardziej energooszczędny, co czyni go bardziej praktycznym w warunkach słabego oświetlenia.

Łączność satelitarna

Apple tworzy historię, zapowiadając pierwszego iPhone’a z łącznością satelitarną. Nowe urządzenie będzie współpracować z Globalstar, T-Mobile i Starlink, aby zaoferować użytkownikom tę funkcję. Technologia ta wymaga bowiem specjalnej anteny do prawidłowego działania, którą będzie posiadał iPhone 14 Pro.

Nowy iPhone 14 Pro (zobacz tutaj) pozwoli także na połączenie się ze służbami ratunkowymi w dowolnym miejscu na świecie. W razie nagłego wypadku użytkownik może zadzwonić na numer 911 służb ratunkowych i potwierdzić swoją lokalizację za pomocą funkcji awaryjnego SOS. Funkcja działa przez satelitę, która jest wolniejszym sposobem komunikacji niż sieci komórkowe, ale jest przydatna, jeśli jesteś poza zasięgiem wież komórkowych.

Zawsze włączony wyświetlacz

iPhone 14 Pro posiada nową funkcję zwaną zawsze włączonym wyświetlaczem. Funkcja always-on-display pozwala użytkownikom zobaczyć czas, tapetę i inne ważne informacje na ekranie bez konieczności odblokowania urządzenia. Pozwala również użytkownikom na przeglądanie Aktywności na żywo, a także ich powiadomień. Jest to pierwszy raz, kiedy Apple wprowadził tę funkcję w iPhonie. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie będzie ona działać i jak wpłynie na żywotność baterii telefonu.

Panele LTPO

iPhone 14 Pro będzie miał panele LTPO. Te panele są wykonane z nowego zestawu materiałów o nazwie M12. Jest on podobny do zestawu materiałów używanych w Galaxy S22+, S22 Ultra i Galaxy Z Flip4. Panele zostaną wykonane przez LG Display, które zbudowało także ekrany iPhone’a 13 Pro.

LTPO to skrót od low-temperature polycrystalline oxide. W przeciwieństwie do paneli OLED, panele LTPO w iPhone’ach 14 Pro i Max będą mogły regulować częstotliwość odświeżania w zależności od wyświetlanej treści – w modelu 14 Pro to az 120 Hz.

Lepsza wydajność w słabym świetle

Nowy iPhone 14 Pro ma ulepszoną wydajność w słabym świetle. Silnik Photonic Engine, napędzany przez układ A16 firmy Apple, umożliwia radykalną poprawę we wszystkich obiektywach aparatu. Obiektywy główny, teleobiektyw i ultraszeroki mają lepszą wydajność przy słabym oświetleniu. Dodatkowo, podwójny aparat ma ulepszoną przysłonę f/1,5 i piksele 1,9 mikrona, co poprawia jakość zdjęć i wideo w każdych warunkach oświetleniowych.

Aparat w iPhone’ie 14 Pro to mile widziany upgrade w porównaniu z iPhone’em 14. Liczba megapikseli wynosi 48 MP i zastosowano w nim ulepszone przetwarzanie obrazu, nowy czujnik i architekturę pikseli. Ultraszeroki aparat jest ostrzejszy i zdolny do lepszych zdjęć makro z bliska. Apple zmodernizowało także lampę błyskową aparatu, wyposażając ją w system dziewięciu diod LED, które kontrolują intensywność i wzór światła. Według Apple, nowa lampa błyskowa może być nawet dwukrotnie mocniejsza w niektórych warunkach.