szybkozłączki elektryczne

Praktyczne zastosowania i zalety szybkozłączek elektrycznych

Na rynku znajdziemy nie jeden produkt, który daje nam możliwość połączenia przewodów. Najczęściej korzystano dotychczas z listew zaciskowych, czyli tak zwanych  kostek elektrycznych. Każdy z nas zapewne ma chociaż jeden taki element w swoim domu. Można go spotkać w oświetleniu sufitowym. Jest to najtańszy i zyskujący popularność produkt, z którego chętnie korzysta nie jedna osoba. 

Wady i zalety szybkozłączek

Szybkozłączki elektryczne mają swoje wady i zalety. Główną zaletą w tym przypadku jest przede wszystkim cena. Całość jest tania i składa się najczęściej z 12 modułów. Jesteśmy w stanie więc samodzielnie dobrać potrzebną ilość przewodów. Wadą bez wątpienia jest budowa samej złączki oraz zastosowany typ zacisku na przewód. Szybkozłączki dostępne są w przezroczystej wersji, która sprawia, iż nie jesteśmy w stanie stwierdzić gołym okiem z zewnątrz, czy całość jest odpowiednio podpięta. Przewody montowane są na zaciski śrubowe. Musimy zaopatrzyć się we właściwy śrubokręt w celu właściwego zaciśnięcia śruby. 

Szybkozłączki – złączki instalacyjne 

Najpopularniejsze są obecnie złączki podwójne, potrójne i pięciokrotne. Są proste w użytku, gdyż wystarczy odciągnąć palcem dźwignie, a następnie wprowadzić przewód. Nie musimy myśleć o ewentualnym dokręceniu lub odkręceniu całości. Dodatkowo nie musimy bać o to, że przewód w wyniku pociągnięcia odepnie się, a w najgorszym wypadku nawet i zerwie. Złączki instalacyjne poprzez swoją budowę blokują przewód, który da się odblokować wyłącznie po naciśnięciu znajdującej się na górze wspomnianej dźwigni. 

szybkozłączki elektryczne

Gdzie i za ile możemy zakupić szybkozłączki? 

Cena uzależniona jest od średnicy przewodu oraz tego, czy jest to dwu, trzy, czy pięcio komorowy produkt. Pojedyncza szybkozłączka będzie kosztować nas od kilkudziesięciu groszy do zaledwie kilku złotych. Jest ona łatwo dostępna, gdyż znajdziemy ją w sklepie budowlanym bądź elektrycznym. Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż jakość instalacji elektrycznej ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Oszczędzanie na owych elementach jest tutaj więc zbędne. Źle zamontowana szybkozłączka zwiększa ryzyko pożaru oraz porażenia prądem.