Podział monitorów

Każda osoba korzystająca na co dzień z elektroniki, ma świadomość tego, że istnieje ogromna ilość urządzeń komputerowych. Komputer składa się z jednostki centralnej, klawiatury, myszki oraz monitora. Wszystkie te części przeszły ogromną drogę na przestrzeni wielu lat i dzisiaj można dostać je w całkowicie innej odsłonie niż kilka lat temu. Monitory dzielą się na CRT, LCD oraz OLED, te ostatnie dopiero pojawiły się na rynku i bardzo mała ilość osób je posiada.

Monitor CRT

Wyżej wspomniany monitor przypomina telewizor, nie tylko z wyglądu, ale również sposobem działania. Składa się on z kineskopu, który jest elementem wyświetlającym obraz. Zużywa on dwa razy więcej mocy niż monitory LCD, pewnie dla tego już prawie w ogóle ich się nie używa. Można śmiało stwierdzić, że jest to monitor, z którego się rezygnuje.

Monitor LCD

Panele ciekłokrystaliczne, to inaczej monitory LCD. Są one kilkukrotnie bardziej płaskie od monitorów CRT. Tutaj działanie znacznie się różni. Obraz jest generowany za pomocą sterowania komórkami panelu, który zawiera substancję ciekłokrystaliczną. Taka substancja pochłania promieniowanie, które jest emitowane przez tylne źródło światła. Co raz częściej zamienia się je na diody LED, które wykorzystują znacznie mniejszą ilość energii. Jest to najbardziej popularny monitor do komputera. Na ten moment firmy, które je produkują starają się zwabić konsumentów wielkością monitorów oraz jakością obrazu.

Monitor OLED

W dzisiejszych czasach nie ma monitora, który miałby lepszą jakoś obrazu niż ten, który został wspomniany wyżej. Wykorzystuje on podobną technologię, jednak jakość obrazu, która jest prezentowana jest nieoceniona. Monitory te zostały stworzone z myślą o graczach, którzy cenią sobie idealną grafikę. To właśnie im są niezbędne idealne monitory z bardzo wysoką rozdzielczością. Na ten moment te monitory nie są popularne, najprawdopodobniej ze względu na swoją cenę. Można być pewnym, że ich popularność z czasem wzrośnie, tak samo jak było w przypadku tych poprzednich.