dysk ssd

Jakie dyski SSD dla gracza?

Dyski SSD od kilku lat mają zasłużoną renomę, jako element w dużej mierze przyczyniający się do ogólnej wydajności komputera. To właśnie one dzięki niskim czasom dostępu i wysokim prędkościom odczytu / zapisu pozwalają reszcie sprzętu pokazać moc. Gracze komputerowi zazwyczaj wykorzystują topowe podzespoły, by móc w pełni delektować się płynną rozgrywką. Na jakie dyski SSD powinni zwrócić uwagę?

Korzyści

Zazwyczaj wzrost wydajności związany z wymianą dysku na SSD kojarzył nam się z szybszym uruchamianiem systemu, kopiowaniem plików, płynniejszą pracą interfejsu. Jednak jak pokazują testy dostępne w internecie w przypadku gier, różnice wydajnościowe nie są aż tak znaczące. Najbardziej spektakularne są przy operacjach związanych z kopiowaniem plików i dostępem do danych, a więc na przykład z instalacją gry (nawet kilkukrotnie szybciej) i wczytywaniem gry — tu różnice są dwu — trzykrotne (na korzyść SSD oczywiście). W przypadku samej płynności interfejsu gry różnice nie są spektakularne i zazwyczaj sięgają mniej niż 10%, choć trzeba przyznać, że i tak są zauważalne.
Jedynym większym mankamentem w porównaniu do dysków HDD jest tylko wyższa cena, ale sytuacja ta ulega dynamicznej zmianie w związku z dynamicznym rozwojem i ulepszaniem technologii SSD.

Na co zwrócić uwagę?

W przypadku ssd dysk dyskowi nierówny, jak cena dysku SSD. Zresztą podobnie rzecz się ma ze wszystkim w świecie technologii. Oprócz rzecz jasna pojemności dysku, warto przyjrzeć się jakie parametry w zakresie prędkości zapisu i odczytu oferuje. Jeśli myślimy o sprzęcie typowo dla gracza dobrze, jeśli wartość minimalna to 500 MB/s, najlepiej, gdy jest bliższa 800 lub nawet 1 Gb/s, co jednak niestety podniesie ich koszt. Kolejną istotną cechą powinien być czas dostępu charakterystyczny dla danej jednostki — dobrze, jeśli wartości oscylują grubo poniżej 1 ms, co zapewni bezprecedensową płynność działania interfejsu i wczytywania nowych poziomów rozgrywki. Jeszcze jedną istotną cechą dobrego dysku ssd dla gracza powinna być pojemność — warto pamiętać, że gry potrafią zajmować nawet 50 – 60 GB miejsca na dysku, więc zakup małego, przykładowo 120 GB dysku może okazać się niewystarczający do zainstalowania nawet dwóch.