Drukarka laserowa czy atramentowa?

Kupowanie drukarki to bardzo zaawansowane zadanie. Choć samo urządzenie wydaje się być niezwykle proste, to jednak jego cechy oraz rodzaje, często powodują prawdziwy zawrót głowy. Główną sprawą, która powinna być brana pod uwagę, jest jednak to, czy ma to być model atramentowy, czy też jednak laserowy. Którą wersje wybrać?

Charakterystyka modelu laserowego

Drukarki laserowe to bez wątpienia najbardziej zaawansowane technicznie tego typu urządzenia. Dzięki temu, że drukowane przez nie dokumenty realizowane są za pośrednictwem lasera oraz specjalnego tonera, czas druku pojedynczej strony trwa dosłownie kilka sekund. Powoduje to, że wydrukowanie nawet kilkuset stron zajmuje dosłownie chwile. Co więcej, jest to również urządzenie bardzo ekonomiczne w użytkowaniu, ponieważ wykorzystywany do drukowania toner wystarcza na ogromną ilość stron.

Niestety drukarki laserowe posiadają wadę w postaci bardzo wysokiej ceny. Co więcej, również i sam toner nie należy do najtańszych. Wszystko to sprawia, że choć w domowym zaciszu używanie takiego modelu może być dyskusyjne, to jednak w warunkach biurowych, gdzie liczy się przede wszystkim szybkość drukowania, model laserowy jest niezastąpiony.

Charakterystyka modelu atramentowego

Co prawda drukarka laserowa zaliczana jest do nieco już przestarzałego rozwiązania, to jednak w dalszym ciągu ma ogromną liczbę zwolenników. Spowodowane jest to przede wszystkim bardzo niską ceną zakupu, a także rewelacyjną jakością wydruku. Za stosunkowo niewielką kwotę jak na takie urządzenie, czyli około 200-300 złotych, można nabyć sprzęt drukujący dokumenty, ale przede wszystkim kolorowe zdjęcia na papierze fotograficznym, w jakości niewiele gorszej niż profesjonalne drukarki. Jest to więc propozycja rewelacyjna dla każdego domowego fotografa.

Oczywiście na uwadze trzeba mieć to, że drukarka atramentowa jest bardzo powolna, głośna, a przy tym mało ekonomiczna, ponieważ tusze do niej są drogie oraz mało wydajne. Nie mniej do domu wydaje się to być bardzo dobrym rozwiązaniem.