kalibrator do monitora

Jakie są metody kalibracji monitora graficznego?

Każdy monitor graficzny wymaga regularnej kalibracji, a w szczególności, jeżeli jest przeznaczony do użytku profesjonalnego.  Wynika to z faktu, iż wszystkie monitory inaczej odwzorowują paletę barw. Kalibracja oznacza dostosowanie tych barw do ogólnych standardów, na przykład za pomocą kalibratora monitorów. W praktyce chodzi o to, żeby kolorystka obrazu na monitorze nie odbiegała od jego wydruku.

Kalibracja oprogramowania

Ten rodzaj kalibracji polega na tworzeniu przez użytkownika profilu kolorów, zwanego również plikiem ICC. Następnie stworzony plik jest wykorzystywany przez komputer do odwzorowania barw na ekranie za pomocą karty graficznej. Użytkownicy mogą samodzielnie dokonać kalibracji przy pomocy specjalnych programów i kalibratora monitora (https://alstor.pl/produkty/kalibratory-i-wzorce-barwne/), które bardzo często są dołączane w zestawie z zakupionym sprzętem. Kalibracja oprogramowania znacząco poprawia dokładność kolorów, ale sama metoda jest bardzo pracochłonna i wymaga wielu ręcznych regulacji. W związku z tym jest odpowiednia dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

kalibrator do monitora

Kalibracja sprzętu

Drugi rodzaj kalibracji polega na regulacji parametrów wewnątrz samego monitora. Profil kolorów jest w tym przypadku generowany automatycznie po zakończeniu kalibracji. Wszystkie informacje są zapisywane bezpośrednio na monitorze, a nie w systemie operacyjnym, jak to się dzieje w przypadku kalibracji oprogramowania. Oznacza to, że ustawienia nie znikną po restarcie komputera lub nawet wymianie na nowszy model. Jednak bardzo ważne jest wykonywanie regularnej kalibracji, przy użytku profesjonalnym nawet raz na 100 godzin pracy. Jeśli sprzęt posiada wbudowany kalibrator monitora, funkcję automatycznej i okresowej regulacji użytkownik dostaje w pakiecie.